Användning
- Bil
- Båt
- Fordon
- Lastbil
12V
500A
72Ah
AGM
Long life
- Alltid 100% laddade batterier
- Trygga garanti-villkor
- Upphämtning i södra Stockholm
Specifikation
Kapacitet
| Volt | 12V |
| Nominell C-rating | C20 |
| Ah20 | 72Ah |
| Ah10 | 68Ah |
| Ah5 | 65Ah |
| CCA | 500A |
| Startström (MCA/EN) | 85A |
| EN-kategori | W1-S2-V4-E1 |
Kemi
| Cell-teknik | AGM |
| Batterikemi | Lead-Acid |
| Teknisk undergrupp | Long life |
| Teknisk undergrupp 2 | Dual |
Dimensioner
| Längd | 151 mm |
| Bredd | 121 mm |
| Total höjd | 149 mm |
| Vikt | 23.2 kg |
Fysiska egenskaper
| Terminal | Standard A |
| Kärl | L3 |
| Material kärl | PP |
| Lock | Kamina |
| Klack | B13 |
| Laddöga | Ja |
| Handtag | Ja |
Uthållighet
| Livslängd | 10-12 år |
| DOD | 20 |
| Cykliskt liv | 80 |
| Användningsområde | Bil, Båt, Fordon, Lastbil |
Säkerhet
| Släckningsmedel | ABC |
| IP-klass | IP20 |
Statistik
| Innefattas av Batteriförordningen | Ja |
| Innefattas av Reach | Ja |
| Innefattas av RoHS | Nej |
| UN-nummer | UN2800 |
| ETIM | EC011878 |
| SCIP | 83180cfb-35f9-4973-979b-c1195f9a9f7d |
Personlig service
Har du frågor eller funderingar? Oavsett om du behöver hjälp med att lägga en beställning, hitta rätt produkt eller vill veta mer om en specifik produkt – kontakta vår support så hjälper vi dig gärna!