Global L16G AGM är ett pålitligt och högpresterande AGM-batteri 6V 400Ah, tillverkat av högkvalitativa material. Den avancerade AGM-tekniken gör batteriet underhållsfritt och helt läckagesäkert. Flexibel design möjliggör montering i flera positioner, inte enbart vertikalt.
Användning
- Traktion
- Liftar
- AWP
- Städ
- Golfbilar
- Servicebilar
- Alltid 100% laddade batterier
- Trygga garanti-villkor
- Upphämtning i södra Stockholm
Specifikation
Kapacitet
| Volt | 6V |
| Nominell C-rating | C20 |
| Ah20 | 400Ah |
| Ah10 | 375Ah |
| Ah5 | 342Ah |
Kemi
| Cell-teknik | AGM |
| Batterikemi | Lead-Acid Sealed Non-spillable |
| Teknisk undergrupp | Deep Cycle |
Dimensioner
| Längd | 295 mm |
| Bredd | 180 mm |
| Total höjd | 428 mm |
| Vikt | 54.2 kg |
Fysiska egenskaper
| Terminal | DT-5/16 |
| Layout | 2&6V dual |
| Kärl | L16 |
| Material kärl | PP |
| Lock | Flat |
| Klack | Lead-Acid Sealed |
| Handtag | Ja |
Uthållighet
| DOD | 80 |
| Cykliskt liv | 750 |
| Användningsområde | Traktion, Liftar, AWP, Städ, Golfbilar, Servicebilar |
Säkerhet
| Släckningsmedel | ABC |
| IP-klass | ABC |
Statistik
| Innefattas av Batteriförordningen | J |
| Innefattas av Reach | Ja |
| Innefattas av RoHS | Nej |
| UN-nummer | UN2800 |
| ETIM | EC003893 |
| SCIP | 83180cfb-35f9-4973-979b-c1195f9a9f7d |
Ladda ner
Uthållig energi för krävande applikationer
Förbrukningsbatterier är konstruerade för att leverera stabil energi över lång tid och tåla många upprepade urladdningar. Global L16G AGM har en robust konstruktion och hög tålighet mot kyla för att säkerställa lång livslängd och driftsäkerhet.Våra traktions-batterier ger en stabil och uthållig kraft till lager-, bygg- och entreprenadhjälpmedel som saxliftar, skurmaskiner och andra eldrivna arbetsfordon.
Global L16G AGM är ett pålitligt och högpresterande AGM-batteri (Absorbent Glass Mat), tillverkat av högkvalitativa material. Den avancerade AGM-tekniken gör batteriet underhållsfritt och helt läckagesäkert. Flexibel design möjliggör montering i flera positioner, inte enbart vertikalt.
Personlig service
Har du frågor eller funderingar? Oavsett om du behöver hjälp med att lägga en beställning, hitta rätt produkt eller vill veta mer om en specifik produkt – kontakta vår support så hjälper vi dig gärna!