Global S2450 är ett lätt, kraftfullt och underhållsfritt litiumbatteri 26,8V 50Ah, perfekt för marina applikationer, solcells-anläggningar och offgrid-sammanhang. Hög energitäthet, snabb laddning och låg vikt gör det till ett mycket effektivt alternativ för krävande miljöer. 24V passar utmärkt till moderna frontmotorer i sportfiskebåtar.
Användning
- Offgrid
- Sol & Vind
- Prepping
- Elstängsel
- Båt
- Husbil
- Husvagn
- Stugor
- Alltid 100% laddade batterier
- Trygga garanti-villkor
- Upphämtning i södra Stockholm
Specifikation
Kapacitet
| Volt | 26.8V |
| Nominell C-rating | C20 |
| Ah20 | 50Ah |
| Ah10 | 46Ah |
| CCA | 800A |
| Startström (MCA/EN) | 800A |
Kemi
| Cell-teknik | Lithium |
| Batterikemi | Lithium |
| Teknisk undergrupp | LiFePo-4 |
| Teknisk undergrupp 2 | Prismatisk |
Dimensioner
| Längd | 279 mm |
| Bredd | 175 mm |
| Total höjd | 189 mm |
| Vikt | 11 kg |
Fysiska egenskaper
| Terminal | Standard x2 |
| Layout | B13 |
| Kärl | L3 |
| Material kärl | IP67 |
| Klack | B13 |
| Handtag | Ja |
Uthållighet
| DOD | 100 |
| Cykliskt liv | 2000 |
| Användningsområde | Offgrid, Sol & Vind, Prepping, Elstängsel, Båt, Husbil, Husvagn, Stugor |
Säkerhet
| Släckningsmedel | AVD |
| IP-klass | IP67 |
Statistik
| Innefattas av Batteriförordningen | Ja |
| Innefattas av Reach | Nej |
| Innefattas av RoHS | Nej |
| UN-nummer | UN3480 |
| ETIM | EC003893 |
| SCIP | ac96ea05-b494-4113-a542-8fea90cebcde |
Ladda ner
Uthållig energi för krävande applikationer
Förbrukningsbatterier är konstruerade för att leverera stabil energi över lång tid och tåla många upprepade urladdningar. Global S2450 har en robust konstruktion och hög tålighet mot kyla för att säkerställa lång livslängd och driftsäkerhet.
Offgrid-batterier ger stabil och långvarig strömförsörjning till husbilar, båtar och mindre solcellsanläggningar. Offgrid-batterier (fritidsbatterier) är konstruerade för att klara djupa urladdningar och upprepade cykler, vilket säkerställer driftsäkerhet under hela säsongen.
Global S2450 är ett lätt, kraftfullt och underhållsfritt litiumbatteri , med hög energitäthet, snabb laddning och låg vikt gör det till ett mycket effektivt alternativ för krävande miljöer.
LiFePO4-tekniken erbjuder hög säkerhet, lång livslängd och låg vikt – perfekt för krävande applikationer inom marin, fordon och fritid-segmentet.
Personlig service
Har du frågor eller funderingar? Oavsett om du behöver hjälp med att lägga en beställning, hitta rätt produkt eller vill veta mer om en specifik produkt – kontakta vår support så hjälper vi dig gärna!