TROJAN 24 GEL är ett pålitligt och underhållsfritt GEL-batteri 12V 77Ah, konstruerat för applikationer som kräver djupa urladdningar och lång livslängd. Den gelbaserade elektrolyten gör batteriet helt läckagesäkert och vibrationsresistent, vilket ger hög driftsäkerhet i tuffa miljöer.
Användning
- Traktion
- Liftar
- AWP
- Städ
- Golfbilar
- Servicebilar
- Alltid 100% laddade batterier
- Trygga garanti-villkor
- Upphämtning i södra Stockholm
Specifikation
Kapacitet
| Volt | 12V |
| Nominell C-rating | C20 |
| Ah20 | 77Ah |
| Ah10 | 72Ah |
| Ah5 | 66Ah |
Kemi
| Cell-teknik | GEL |
| Batterikemi | Lead-Acid Sealed Non-spillable |
| Teknisk undergrupp | Deep Cycle |
Dimensioner
| Längd | 276 mm |
| Bredd | 171 mm |
| Total höjd | 236 mm |
| Vikt | 24 kg |
Fysiska egenskaper
| Terminal | DT-5/16 |
| Layout | Trojan |
| Kärl | 24-GEL |
| Material kärl | PP |
| Lock | Flat |
| Klack | Trojan |
| Handtag | Ja |
Uthållighet
| DOD | 80 |
| Cykliskt liv | 700 |
| Användningsområde | Traktion, Liftar, AWP, Städ, Golfbilar, Servicebilar |
Säkerhet
| Släckningsmedel | ABC |
| IP-klass | ABC |
Statistik
| Innefattas av Batteriförordningen | J |
| Innefattas av Reach | Ja |
| Innefattas av RoHS | Nej |
| UN-nummer | UN2800 |
| ETIM | EC003893 |
Uthållig energi för krävande applikationer
Förbrukningsbatterier är konstruerade för att leverera stabil energi över lång tid och tåla många upprepade urladdningar. Trojan T24 har en robust konstruktion och hög tålighet mot kyla för att säkerställa lång livslängd och driftsäkerhet.
Våra traktions-batterier ger en stabil och uthållig kraft till lager-, bygg- och entreprenadhjälpmedel som saxliftar, skurmaskiner och andra eldrivna arbetsfordon.
Trojan T24 är ett pålitligt och underhållsfritt GEL-batteri , konstruerat för applikationer som kräver djupa urladdningar och lång livslängd. Den gelbaserade elektrolyten gör batteriet helt läckagesäkert och vibrationsresistent, vilket ger hög driftsäkerhet i tuffa miljöer.
Personlig service
Har du frågor eller funderingar? Oavsett om du behöver hjälp med att lägga en beställning, hitta rätt produkt eller vill veta mer om en specifik produkt – kontakta vår support så hjälper vi dig gärna!