Global GL BCI-34 GEL 12-60 är ett pålitligt och underhållsfritt GEL-batteri 12V 61Ah, konstruerat för applikationer som kräver djupa urladdningar och lång livslängd. Den gelbaserade elektrolyten gör batteriet helt läckagesäkert och vibrationsresistent, vilket ger hög driftsäkerhet i tuffa miljöer.
Användning
- Traktion
- Städmaskiner
- Alltid 100% laddade batterier
- Trygga garanti-villkor
- Upphämtning i södra Stockholm
Specifikation
Kapacitet
| Volt | 12V |
| Nominell C-rating | C5 |
| Ah20 | 61Ah |
| Ah10 | 59Ah |
| Ah5 | 54Ah |
| CCA | 300A |
Kemi
| Cell-teknik | GEL |
| Batterikemi | Lead-Acid Sealed Non-spillable |
| Teknisk undergrupp | Deep Cycle |
Dimensioner
| Längd | 254 mm |
| Bredd | 168 mm |
| Total höjd | 177 mm |
| Vikt | 19.5 kg |
Fysiska egenskaper
| Terminal | T6/M6 |
| Kärl | BCI-34 |
| Lock | Flat |
| Klack | Lead-Acid Sealed |
| Handtag | Ja |
Uthållighet
| DOD | 80 |
| Cykliskt liv | 700 |
| Användningsområde | Traktion, Städmaskiner |
Säkerhet
| Släckningsmedel | ABC |
| IP-klass | ABC |
Statistik
| Innefattas av Batteriförordningen | Ja |
| Innefattas av Reach | Ja |
| Innefattas av RoHS | Nej |
| UN-nummer | UN2800 |
| ETIM | EC011878 |
| SCIP | a42c9b8c-97eb-4fe5-a5c3-78c152d18d9b |
Ladda ner
Uthållig energi för krävande applikationer
Förbrukningsbatterier är konstruerade för att leverera stabil energi över lång tid och tåla många upprepade urladdningar. Global GL BCI-34 har en robust konstruktion och hög tålighet mot kyla för att säkerställa lång livslängd och driftsäkerhet.
Våra traktions-batterier ger en stabil och uthållig kraft till lager-, bygg- och entreprenadhjälpmedel som saxliftar, skurmaskiner och andra eldrivna arbetsfordon.
Global GL BCI-34 är ett pålitligt och underhållsfritt GEL-batteri , konstruerat för applikationer som kräver djupa urladdningar och lång livslängd. Den gelbaserade elektrolyten gör batteriet helt läckagesäkert och vibrationsresistent, vilket ger hög driftsäkerhet i tuffa miljöer.
Personlig service
Har du frågor eller funderingar? Oavsett om du behöver hjälp med att lägga en beställning, hitta rätt produkt eller vill veta mer om en specifik produkt – kontakta vår support så hjälper vi dig gärna!