Optima YELLOW TOP R 2.7 är ett pålitligt och högpresterande AGM-batteri 12V 38Ah, tillverkat av högkvalitativa material. Den avancerade AGM-tekniken gör batteriet underhållsfritt och helt läckagesäkert. Flexibel design möjliggör montering i flera positioner, inte enbart vertikalt.
Användning
- Personbilar
- Lätta lastbilar
- Skåpbilar
- Liftar
- Markvibratorer
- Alltid 100% laddade batterier
- Trygga garanti-villkor
- Upphämtning i södra Stockholm
Specifikation
Kapacitet
| Volt | 13.1V |
| Nominell C-rating | C20 |
| Ah20 | 38Ah |
| Ah5 | 32Ah |
Kemi
| Cell-teknik | AGM |
| Batterikemi | Lead-Acid Sealed Non-spillable |
| Teknisk undergrupp | Spiral |
| Teknisk undergrupp 2 | Dual |
Dimensioner
| Längd | 237 mm |
| Bredd | 129 mm |
| Total höjd | 227 mm |
| Vikt | 11.8 kg |
Fysiska egenskaper
| Terminal | Standard A |
| Layout | B0 |
| Kärl | BCI D51R |
| Material kärl | PP |
| Lock | Flat |
| Klack | B0 |
| Handtag | Ja |
Uthållighet
| DOD | 70 |
| Cykliskt liv | 600 |
| Användningsområde | Personbilar, Lätta lastbilar, Skåpbilar, Liftar, Markvibratorer |
Säkerhet
| Släckningsmedel | ABC |
| IP-klass | ABC |
Statistik
| Innefattas av Batteriförordningen | J |
| Innefattas av Reach | Ja |
| Innefattas av RoHS | Nej |
| UN-nummer | UN2800 |
| ETIM | EC011878 |
Pålitlig kraft när du bäst behöver den
Ett pålitligt startbatteri är nyckeln till en säker och problemfri start. Optima YELLOW TOP R 2.7 är utvecklat för att leverera hög startström med lång livslängd. Med hög kvalitet och slitstark konstruktion är det utvecklat för att klara svenska förhållanden, så att du alltid kan lita på att din motor startar.Batterierna är utvecklade för vårt nordiska klimat och levererar kraft för personbilar, SUV, transportfordon, lätta lastbilar och vissa typer av båtar - även i extrem kyla.
Optima YELLOW TOP R 2.7 är ett pålitligt och högpresterande AGM-batteri (Absorbent Glass Mat), tillverkat av högkvalitativa material. Den avancerade AGM-tekniken gör batteriet underhållsfritt och helt läckagesäkert. Flexibel design möjliggör montering i flera positioner, inte enbart vertikalt.
Spiralcellsteknik för batterier innebär att blyplattorna är lindade i en spiralform, vilket ger högre effektuttag, motståndskraft mot vibrationer, och längre livslängd.
Personlig service
Har du frågor eller funderingar? Oavsett om du behöver hjälp med att lägga en beställning, hitta rätt produkt eller vill veta mer om en specifik produkt – kontakta vår support så hjälper vi dig gärna!