Monbat 12MVR200 är ett pålitligt och högpresterande AGM-batteri 12V 209,4Ah, tillverkat av högkvalitativa material. Den avancerade AGM-tekniken gör batteriet underhållsfritt och helt läckagesäkert. Flexibel design möjliggör montering i flera positioner, inte enbart vertikalt.
Användning
- UPS
- Backup
- Larm
- Säkerhet
- Telecom
- Alltid 100% laddade batterier
- Trygga garanti-villkor
- Upphämtning i södra Stockholm
Specifikation
Kapacitet
| Volt | 12V |
| Nominell C-rating | C10 |
| Ah20 | 203Ah |
| Ah10 | 190Ah |
| Ah5 | 165Ah |
Kemi
| Cell-teknik | AGM |
| Batterikemi | Lead-Acid Sealed Non-spillable |
| Teknisk undergrupp | Very long life |
| Teknisk undergrupp 2 | Frontterminal MVR |
Dimensioner
| Längd | 555 mm |
| Bredd | 125 mm |
| Total höjd | 316 mm |
| Vikt | 59.2 kg |
Fysiska egenskaper
| Terminal | M8 |
| Layout | Front |
| Kärl | ABS |
| Material kärl | ABS |
| Lock | Flat |
| Klack | Lead-Acid Sealed |
| Handtag | Ja |
Uthållighet
| Livslängd | 12+ år |
| DOD | 70 |
| Cykliskt liv | 600 |
| Användningsområde | UPS, Backup, Larm, Säkerhet, Telecom |
Säkerhet
| Släckningsmedel | ABC |
| IP-klass | ABC |
Statistik
| Innefattas av Batteriförordningen | Ja |
| Innefattas av Reach | Ja |
| Innefattas av RoHS | Nej |
| UN-nummer | UN2800 |
| ETIM | EC011878 |
| SCIP | e8e7f504-8d2c-4658-897f-3e97784b7506 |
Ladda ner
Säker backup när det behövs som mest
Reservkraftsbatterier är optimerade för konstant laddning och snabb aktivering. Monbat 12MVR200 är ett stationärt batteri utvecklat för att klara djupa urladdningar och säkerställer pålitlig prestanda även i kalla klimat.
Telecom-batterier säkerställer kontinuerlig strömförsörjning till basstationer och nätverk, även vid strömavbrott.
Monbat 12MVR200 är ett pålitligt och högpresterande AGM-batteri (Absorbent Glass Mat), tillverkat av högkvalitativa material. Den avancerade AGM-tekniken gör batteriet underhållsfritt och helt läckagesäkert. Flexibel design möjliggör montering i flera positioner, inte enbart vertikalt.
Frontterminal-batterier har terminalanslutningarna på framsidan vilket ger snabb åtkomst för service och underhåll. De erbjuder lång livslängd, hög cykeltålighet och stabil prestanda, vilket säkerställer driftsäkerhet i kritisk infrastruktur.
Personlig service
Har du frågor eller funderingar? Oavsett om du behöver hjälp med att lägga en beställning, hitta rätt produkt eller vill veta mer om en specifik produkt – kontakta vår support så hjälper vi dig gärna!