Rocket L-125-DF är ett kraftfullt och robust öppet blybatteri 6V 240Ah, idealiskt för utrustning där hög driftsäkerhet krävs. Den klassiska våtcellsdesignen är konstruerad för att regelbundet fylla på med nytt batterivatten, vilket vilket krävs för denna typ av batteri. DF-modellen är utrustad med standardpoler.
Användning
- Traktion
- Liftar
- AWP
- Städ
- Golfbilar
- Servicebilar
- Alltid 100% laddade batterier
- Trygga garanti-villkor
- Upphämtning i södra Stockholm
Specifikation
Kapacitet
| Volt | 6V |
| Nominell C-rating | C20 |
| Ah20 | 240Ah |
| Ah10 | 221Ah |
| Ah5 | 195Ah |
Kemi
| Cell-teknik | Öppet |
| Batterikemi | Lead-Acid Flooded |
| Teknisk undergrupp | Deep Cycle |
Dimensioner
| Längd | 259 mm |
| Bredd | 179 mm |
| Total höjd | 278 mm |
| Vikt | 30 kg |
Fysiska egenskaper
| Terminal | EUT |
| Layout | 0 DIAG |
| Kärl | GC2 |
| Klack | Lead-Acid Flooded |
Uthållighet
| DOD | 50 |
| Cykliskt liv | 600 |
| Användningsområde | Traktion, Liftar, AWP, Städ, Golfbilar, Servicebilar |
Säkerhet
| Släckningsmedel | ABC |
| IP-klass | ABC |
Statistik
| Innefattas av Batteriförordningen | J |
| Innefattas av Reach | Ja |
| Innefattas av RoHS | Nej |
| UN-nummer | UN2794 |
| ETIM | EC011878 |
| SCIP | fbcbd9d7-eece-40ba-8fb1-eedf3d25a2e9 |
Ladda ner
Uthållig energi för krävande applikationer
Förbrukningsbatterier är konstruerade för att leverera stabil energi över lång tid och tåla många upprepade urladdningar. Rocket L-125-DF har en robust konstruktion och hög tålighet mot kyla för att säkerställa lång livslängd och driftsäkerhet.
Våra traktions-batterier ger en stabil och uthållig kraft till lager-, bygg- och entreprenadhjälpmedel som saxliftar, skurmaskiner och andra eldrivna arbetsfordon.
Rocket L-125-DF är ett kraftfullt och robust öppet blybatteri , idealiskt för utrustning där hög driftsäkerhet krävs. Våtcellsdesignen är konstruerad för att regelbundet fylla på med nytt batterivatten, vilket vilket krävs för denna typ av batteri.
Personlig service
Har du frågor eller funderingar? Oavsett om du behöver hjälp med att lägga en beställning, hitta rätt produkt eller vill veta mer om en specifik produkt – kontakta vår support så hjälper vi dig gärna!