Global OFFGRID DUAL AGM 24M är ett pålitligt och högpresterande AGM-batteri 12V 79Ah, tillverkat av högkvalitativa material. Den avancerade AGM-tekniken gör batteriet underhållsfritt och helt läckagesäkert. Flexibel design möjliggör montering i flera positioner, inte enbart vertikalt.
Användning
- Båt
- Husbil
- Fritid
- Alltid 100% laddade batterier
- Trygga garanti-villkor
- Upphämtning i södra Stockholm
Specifikation
Kapacitet
| Volt | 12V |
| Nominell C-rating | C20 |
| Ah20 | 80Ah |
| CCA | 550A |
| Startström (MCA/EN) | 660A |
| EN-kategori | W4-C2-V2-E4 |
Kemi
| Cell-teknik | AGM |
| Batterikemi | Lead-Acid Sealed Non-spillable |
| Teknisk undergrupp 2 | Dual |
Dimensioner
| Längd | 260 mm |
| Bredd | 168 mm |
| Total höjd | 233 mm |
| Vikt | 23 kg |
Fysiska egenskaper
| Terminal | DT-5/16 |
| Layout | 1 |
| Kärl | 24M |
| Material kärl | ABS |
| Lock | Flat |
| Klack | B0 |
| Handtag | Ja |
Uthållighet
| DOD | 50 |
| Cykliskt liv | 450 |
| Användningsområde | Båt, Husbil, Fritid |
Säkerhet
| Släckningsmedel | ABC |
| IP-klass | ABC |
Statistik
| Innefattas av Batteriförordningen | Ja |
| Innefattas av Reach | Ja |
| Innefattas av RoHS | Nej |
| UN-nummer | UN2800 |
| ETIM | EC011878 |
| SCIP | 4c5dd73e-8de2-4157-8663-48e37aef3035 |
Ladda ner
Pålitlig kraft när du bäst behöver den
Ett pålitligt startbatteri är nyckeln till en säker och problemfri start. Global OFFGRID AGM 24M är utvecklat för att leverera hög startström med lång livslängd. Med hög kvalitet och slitstark konstruktion är det utvecklat för att klara svenska förhållanden, så att du alltid kan lita på att din motor startar.
Marinbatterier är konstruerade för att ge säker start och stabil strömförsörjning i alla typer av båtar, utformade utefter krav på polställning och dubbla terminaler för att enkelt kunna koppla på extra utrustning som till exempel länspump.
Global OFFGRID AGM 24M är ett pålitligt och högpresterande AGM-batteri (Absorbent Glass Mat), tillverkat av högkvalitativa material. Den avancerade AGM-tekniken gör batteriet underhållsfritt och helt läckagesäkert. Flexibel design möjliggör montering i flera positioner, inte enbart vertikalt.
DUAL-batterier är den perfekta lösningen för fordon och båtar med både start- och förbrukningsbehov. De levererar kraftfulla starter samtidigt som de hanterar kontinuerlig elförbrukning från exempelvis vinschar, bogpropellrar, lanternor och belysning.
Personlig service
Har du frågor eller funderingar? Oavsett om du behöver hjälp med att lägga en beställning, hitta rätt produkt eller vill veta mer om en specifik produkt – kontakta vår support så hjälper vi dig gärna!