Global GLOBAL OFFGRID 110-12 AGM är ett pålitligt och högpresterande AGM-batteri 12V 110Ah, tillverkat av högkvalitativa material. Den avancerade AGM-tekniken gör batteriet underhållsfritt och helt läckagesäkert. Flexibel design möjliggör montering i flera positioner, inte enbart vertikalt.
Användning
- Offgrid
- Sol & Vind
- Prepping
- Elstängsel
- Båt
- Husbil
- Husvagn
- Stugor
- Alltid 100% laddade batterier
- Trygga garanti-villkor
- Upphämtning i södra Stockholm
Specifikation
Kapacitet
| Volt | 12V |
| Nominell C-rating | C10 |
| Ah20 | 110Ah |
| Ah10 | 100Ah |
| Ah5 | 91Ah |
| CCA | 500A |
Kemi
| Cell-teknik | AGM |
| Batterikemi | Lead-Acid Sealed Non-spillable |
| Teknisk undergrupp | Deep Cycle |
Dimensioner
| Längd | 330 mm |
| Bredd | 173 mm |
| Total höjd | 220 mm |
| Vikt | 30.6 kg |
Fysiska egenskaper
| Terminal | T11/M8 |
| Layout | 1 |
| Klack | Lead-Acid Sealed |
| Handtag | Ja |
Uthållighet
| Användningsområde | Offgrid, Sol & Vind, Prepping, Elstängsel, Båt, Husbil, Husvagn, Stugor |
Säkerhet
| Släckningsmedel | ABC |
| IP-klass | ABC |
Statistik
| Innefattas av Batteriförordningen | Ja |
| Innefattas av Reach | Ja |
| Innefattas av RoHS | Nej |
| UN-nummer | UN2800 |
| ETIM | EC011878 |
| SCIP | 83180cfb-35f9-4973-979b-c1195f9a9f7d |
Ladda ner
Uthållig energi för krävande applikationer
Förbrukningsbatterier är konstruerade för att leverera stabil energi över lång tid och tåla många upprepade urladdningar. Global OFFGRID AGM 110 har en robust konstruktion och hög tålighet mot kyla för att säkerställa lång livslängd och driftsäkerhet.
Offgrid-batterier ger stabil och långvarig strömförsörjning till husbilar, båtar och mindre solcellsanläggningar. Offgrid-batterier (fritidsbatterier) är konstruerade för att klara djupa urladdningar och upprepade cykler, vilket säkerställer driftsäkerhet under hela säsongen.
Global OFFGRID AGM 110 är ett pålitligt och högpresterande AGM-batteri (Absorbent Glass Mat), tillverkat av högkvalitativa material. Den avancerade AGM-tekniken gör batteriet underhållsfritt och helt läckagesäkert. Flexibel design möjliggör montering i flera positioner, inte enbart vertikalt.
Personlig service
Har du frågor eller funderingar? Oavsett om du behöver hjälp med att lägga en beställning, hitta rätt produkt eller vill veta mer om en specifik produkt – kontakta vår support så hjälper vi dig gärna!