Global LP12-3.5 är ett pålitligt och högpresterande AGM-batteri 12V 3,5Ah, tillverkat av högkvalitativa material. Den avancerade AGM-tekniken gör batteriet underhållsfritt och helt läckagesäkert. Flexibel design möjliggör montering i flera positioner, inte enbart vertikalt.
Användning
- UPS
- Backup
- Larm
- Hiss
- Säkerhet
- Sprinkler
- Utrymning
- Alltid 100% laddade batterier
- Trygga garanti-villkor
- Upphämtning i södra Stockholm
Specifikation
Kapacitet
| Volt | 12V |
| Nominell C-rating | C20 |
| Ah20 | 3.5Ah |
| Ah10 | 3,31Ah |
| Ah5 | 3Ah |
Kemi
| Cell-teknik | AGM |
| Batterikemi | Lead-Acid Sealed Non-spillable |
| Teknisk undergrupp | Standard Commercial |
Dimensioner
| Längd | 134 mm |
| Bredd | 67 mm |
| Total höjd | 66 mm |
| Vikt | 1.19 kg |
Fysiska egenskaper
| Terminal | T1/F1 |
| Kärl | ABS |
| Material kärl | ABS |
| Lock | Flat |
| Klack | Lead-Acid Sealed |
Uthållighet
| Livslängd | 3-5 år |
| DOD | 60 |
| Cykliskt liv | 500 |
| Användningsområde | UPS, Backup, Larm, Hiss, Säkerhet, Sprinkler, Utrymning |
Säkerhet
| Släckningsmedel | ABC |
| IP-klass | ABC |
Statistik
| Innefattas av Batteriförordningen | J |
| Innefattas av Reach | Ja |
| Innefattas av RoHS | Nej |
| UN-nummer | UN2800 |
| ETIM | EC011878 |
| SCIP | c16dc967-6382-4a56-bba4-293bf15ce00f |
Ladda ner
Säker backup när det behövs som mest
Reservkraftsbatterier är optimerade för konstant laddning och snabb aktivering. Global LP12-3.5 är ett stationärt batteri utvecklat för att klara djupa urladdningar och säkerställer pålitlig prestanda även i kalla klimat.
Batterier för larm- och säkerhetssystem är konstruerade för hög tillförlitlighet, lång livslängd och stabil prestanda och ger en trygg backup vid strömavbrott.
Global LP12-3.5 är ett pålitligt och högpresterande AGM-batteri (Absorbent Glass Mat), tillverkat av högkvalitativa material. Den avancerade AGM-tekniken gör batteriet underhållsfritt och helt läckagesäkert. Flexibel design möjliggör montering i flera positioner, inte enbart vertikalt.
Personlig service
Har du frågor eller funderingar? Oavsett om du behöver hjälp med att lägga en beställning, hitta rätt produkt eller vill veta mer om en specifik produkt – kontakta vår support så hjälper vi dig gärna!