Global GLOBAL OFFGRID DC 140 AGM är ett pålitligt och högpresterande AGM-batteri 12V 135Ah (C20), tillverkat av högkvalitativa material. Den avancerade AGM-tekniken gör batteriet underhållsfritt och helt läckagesäkert. Flexibel design möjliggör montering i flera positioner, inte enbart vertikalt.
Användning
- Offgrid
- Sol & Vind
- Prepping
- Elstängsel
- Båt
- Husbil
- Husvagn
- Stugor
- Alltid 100% laddade batterier
- Trygga garanti-villkor
- Upphämtning i södra Stockholm
Specifikation
Kapacitet
| Volt | 12V |
| Nominell C-rating | C20 |
| Ah20 | 135Ah |
| Ah10 | 125Ah |
| Ah5 | 110Ah |
Kemi
| Cell-teknik | AGM |
| Batterikemi | Lead-Acid Sealed Non-spillable |
| Teknisk undergrupp | Deep Cycle |
| Teknisk undergrupp 2 | Dual |
Dimensioner
| Längd | 513 mm |
| Bredd | 189 mm |
| Total höjd | 223 mm |
| Vikt | 40.4 kg |
Fysiska egenskaper
| Terminal | Standard A |
| Layout | 3 |
| Kärl | A |
| Material kärl | PP |
| Lock | Flat |
| Klack | B0 |
| Handtag | Ja |
Uthållighet
| DOD | 50 |
| Cykliskt liv | 500 |
| Användningsområde | Offgrid, Sol & Vind, Prepping, Elstängsel, Båt, Husbil, Husvagn, Stugor |
Säkerhet
| Släckningsmedel | ABC |
| IP-klass | ABC |
Statistik
| Innefattas av Batteriförordningen | J |
| Innefattas av Reach | Ja |
| Innefattas av RoHS | Nej |
| UN-nummer | UN2800 |
| ETIM | EC011878 |
| SCIP | 9d452461-deea-425c-8fc7-1bb6584a059a |
Ladda ner
Pålitlig kraft när du bäst behöver den
Ett pålitligt startbatteri är nyckeln till en säker och problemfri start. Global OFFGRID DC 140 är utvecklat för att leverera hög startström med lång livslängd. Med hög kvalitet och slitstark konstruktion är det utvecklat för att klara svenska förhållanden, så att du alltid kan lita på att din motor startar.
Offgrid-batterier ger stabil och långvarig strömförsörjning till husbilar, båtar och mindre solcellsanläggningar. Offgrid-batterier (fritidsbatterier) är konstruerade för att klara djupa urladdningar och upprepade cykler, vilket säkerställer driftsäkerhet under hela säsongen. Kapacitet 135Ah (C20) och 140Ah (C100).
Global OFFGRID DC 140 är ett pålitligt och högpresterande AGM-batteri (Absorbent Glass Mat), tillverkat av högkvalitativa material. Den avancerade AGM-tekniken gör batteriet underhållsfritt och helt läckagesäkert. Flexibel design möjliggör montering i flera positioner, inte enbart vertikalt.
Deep Cycle-batterier klarar upprepade djupa urladdningar och ger stabil prestanda i krävande miljöer. Perfekta för industriella applikationer där uthållighet och driftsäkerhet är avgörande.
Personlig service
Har du frågor eller funderingar? Oavsett om du behöver hjälp med att lägga en beställning, hitta rätt produkt eller vill veta mer om en specifik produkt – kontakta vår support så hjälper vi dig gärna!