Global U1R är ett pålitligt och högpresterande AGM-batteri 12V 25Ah (C10), tillverkat av högkvalitativa material. Den avancerade AGM-tekniken gör batteriet underhållsfritt och helt läckagesäkert. Flexibel design möjliggör montering i flera positioner, inte enbart vertikalt.
Användning
- Gräsklippare
- Åkgräsklippare
- Servicefordon
- Alltid 100% laddade batterier
- Trygga garanti-villkor
- Upphämtning i södra Stockholm
Specifikation
Kapacitet
| Volt | 12V |
| Nominell C-rating | C10 |
| Ah20 | 26Ah |
| Ah10 | 25Ah |
Kemi
| Cell-teknik | AGM |
| Batterikemi | Lead-Acid Sealed Non-spillable |
Dimensioner
| Längd | 195 mm |
| Bredd | 125 mm |
| Total höjd | 176 mm |
| Vikt | 8.34 kg |
Fysiska egenskaper
| Terminal | U1L |
| Kärl | U1R |
| Material kärl | PP |
| Lock | Flat |
| Klack | Lead-Acid Sealed |
| Handtag | Ja |
Uthållighet
| DOD | 40 |
| Cykliskt liv | 350 |
| Användningsområde | Gräsklippare, Åkgräsklippare, Servicefordon |
Säkerhet
| Släckningsmedel | ABC |
| IP-klass | ABC |
Statistik
| Innefattas av Batteriförordningen | J |
| Innefattas av Reach | Ja |
| Innefattas av RoHS | Nej |
| UN-nummer | UN2800 |
| ETIM | EC011878 |
| SCIP | 4c5dd73e-8de2-4157-8663-48e37aef3035 |
Ladda ner
Pålitlig kraft när du bäst behöver den
Ett pålitligt startbatteri är nyckeln till en säker och problemfri start. Global U1R AGM UTILITY är utvecklat för att leverera hög startström med lång livslängd. Med hög kvalitet och slitstark konstruktion är det utvecklat för att klara svenska förhållanden, så att du alltid kan lita på att din motor startar.
Våra batterier för åkgräsklippare, trädgårdstraktorer och andra mindre maskiner, ger pålitlig start och jämn drift under hela säsongen. Kapacitet: 25Ah (C10) / 26Ah (C20).
Global U1R AGM UTILITY är ett pålitligt och högpresterande AGM-batteri (Absorbent Glass Mat), tillverkat av högkvalitativa material. Den avancerade AGM-tekniken gör batteriet underhållsfritt och helt läckagesäkert. Flexibel design möjliggör montering i flera positioner, inte enbart vertikalt.
Personlig service
Har du frågor eller funderingar? Oavsett om du behöver hjälp med att lägga en beställning, hitta rätt produkt eller vill veta mer om en specifik produkt – kontakta vår support så hjälper vi dig gärna!