Global AGM SHD C START är ett pålitligt och högpresterande AGM-batteri 12V 220Ah, tillverkat av högkvalitativa material. Den avancerade AGM-tekniken gör batteriet underhållsfritt och helt läckagesäkert. Flexibel design möjliggör montering i flera positioner, inte enbart vertikalt.
Användning
- Lastbilar
- Bussar
- Utryckningsfordon
- Lantbruksmaskiner
- Entreprenadmaskiner
- Alltid 100% laddade batterier
- Trygga garanti-villkor
- Upphämtning i södra Stockholm
Specifikation
Kapacitet
| Volt | 12V |
| Nominell C-rating | C20 |
| Ah20 | 220Ah |
| EN-kategori | W5-C2-V3/V4-E3-M2 |
Kemi
| Cell-teknik | AGM |
| Batterikemi | Lead-Acid Sealed Non-spillable |
| Teknisk undergrupp | Super Heavy Duty |
Dimensioner
| Längd | 514 mm |
| Bredd | 274 mm |
| Total höjd | 242 mm |
| Vikt | 62 kg |
Fysiska egenskaper
| Terminal | Standard A |
| Layout | 3 |
| Kärl | C |
| Material kärl | PP |
| Lock | Flat |
| Klack | B0 |
| Handtag | Ja |
Uthållighet
| DOD | 70 |
| Cykliskt liv | 600 |
| Användningsområde | Lastbilar, Bussar, Utryckningsfordon, Lantbruksmaskiner, Entreprenadmaskiner |
Säkerhet
| Släckningsmedel | ABC |
| IP-klass | ABC |
Statistik
| Innefattas av Batteriförordningen | J |
| Innefattas av Reach | Ja |
| Innefattas av RoHS | Nej |
| UN-nummer | UN2800 |
| ETIM | EC011878 |
| SCIP | 4a461179-2f41-436c-8769-2d00b0942547 |
Ladda ner
Pålitlig kraft när du bäst behöver den
Ett pålitligt startbatteri är nyckeln till en säker och problemfri start. Global AGM SHD C START är utvecklat för att leverera hög startström med lång livslängd. Med hög kvalitet och slitstark konstruktion är det utvecklat för att klara svenska förhållanden, så att du alltid kan lita på att din motor startar.
Lång livslängd och tålighet mot vibrationer är viktiga kvalitetsfaktorer. Våra batterier är utvecklade för nordiskt klimat och ger pålitliga starter även i extrem kyla.
Global AGM SHD C START är ett pålitligt och högpresterande AGM-batteri (Absorbent Glass Mat), tillverkat av högkvalitativa material. Den avancerade AGM-tekniken gör batteriet underhållsfritt och helt läckagesäkert. Flexibel design möjliggör montering i flera positioner, inte enbart vertikalt.
SHD-batterier är konstruerade för att tåla tuffa tag och har därför överlägsen vibrations- och cykeltålighet jämfört med både HD- och standardbatterier.
Personlig service
Har du frågor eller funderingar? Oavsett om du behöver hjälp med att lägga en beställning, hitta rätt produkt eller vill veta mer om en specifik produkt – kontakta vår support så hjälper vi dig gärna!