Global EFB LB3 START/STOP är ett kraftfullt och pålitligt EFB-batteri 12V 65Ah, optimerat för fordon med hög elförbrukning och start-stop-system. Tack vare förstärkt cykeltålighet och snabb laddningsförmåga passar det krävande applikationer.
Användning
- Personbilar
- Lätt lastbil
- Skåpbil
- Alltid 100% laddade batterier
- Trygga garanti-villkor
- Upphämtning i södra Stockholm
Specifikation
Kapacitet
| Volt | 12V |
| Nominell C-rating | C20 |
| Ah20 | 65Ah |
| EN-kategori | W4-C2-V2/V3-M2 |
Kemi
| Cell-teknik | EFB |
| Batterikemi | Lead-Acid Flooded |
| Teknisk undergrupp | START/STOP |
Dimensioner
| Längd | 278 mm |
| Bredd | 175 mm |
| Total höjd | 175 mm |
| Vikt | 16.7 kg |
Fysiska egenskaper
| Terminal | Standard A |
| Layout | B13 |
| Kärl | LB3 |
| Lock | Kamina |
| Klack | B13 |
| Laddöga | Ja |
| Handtag | Ja |
Uthållighet
| DOD | 50 |
| Cykliskt liv | 325 |
| Användningsområde | Personbilar, Lätt lastbil, Skåpbil |
Säkerhet
| Släckningsmedel | ABC |
| IP-klass | ABC |
Statistik
| Innefattas av Batteriförordningen | J |
| Innefattas av Reach | Ja |
| Innefattas av RoHS | Nej |
| UN-nummer | UN2794 |
| ETIM | EC011878 |
| SCIP | 2d834b3d-179f-4452-bb8a-b403d43532cc |
Ladda ner
Pålitlig kraft när du bäst behöver den
Ett pålitligt startbatteri är nyckeln till en säker och problemfri start. Global EFB LB3 START/STOP är utvecklat för att leverera hög startström med lång livslängd. Med hög kvalitet och slitstark konstruktion är det utvecklat för att klara svenska förhållanden, så att du alltid kan lita på att din motor startar.Batterierna är utvecklade för vårt nordiska klimat och levererar kraft för personbilar, SUV, transportfordon, lätta lastbilar och vissa typer av båtar - även i extrem kyla.
Global EFB LB3 START/STOP är ett kraftfullt och pålitligt EFB-batteri , optimerat för fordon med hög elförbrukning och start-stop-system. Tack vare förstärkt cykeltålighet och snabb laddningsförmåga passar det krävande applikationer.
Den moderna Start/stop-tekniken ställer höga krav på ditt startbatteri. Batterier som används i start/stop-system är byggda för att kunna hantera frekventa starter och stopp utan att förlora prestanda.
Personlig service
Har du frågor eller funderingar? Oavsett om du behöver hjälp med att lägga en beställning, hitta rätt produkt eller vill veta mer om en specifik produkt – kontakta vår support så hjälper vi dig gärna!