Global EFB+ SHD C START är ett kraftfullt och pålitligt EFB-batteri 12V 240Ah, optimerat för fordon med hög elförbrukning och start-stop-system. Tack vare förstärkt cykeltålighet och snabb laddningsförmåga passar det krävande applikationer.
Användning
- Lastbilar
- Bussar
- Utryckningsfordon
- Lantbruksmaskiner
- Entreprenadmaskiner
- Alltid 100% laddade batterier
- Trygga garanti-villkor
- Upphämtning i södra Stockholm
Specifikation
Kapacitet
| Volt | 12V |
| Nominell C-rating | C20 |
| Ah20 | 240Ah |
| Ah10 | 222Ah |
| EN-kategori | W4-C2-V3-E3 |
Kemi
| Cell-teknik | EFB |
| Batterikemi | Lead-Acid Flooded |
| Teknisk undergrupp | Super Heavy Duty |
| Teknisk undergrupp 2 | Cirkulerande |
Dimensioner
| Längd | 517 mm |
| Bredd | 275 mm |
| Total höjd | 241 mm |
| Vikt | 58.6 kg |
Fysiska egenskaper
| Terminal | Standard A |
| Layout | 3 |
| Kärl | C |
| Klack | B0 |
| Laddöga | Ja |
| Handtag | Ja |
Uthållighet
| DOD | 50 |
| Cykliskt liv | 325 |
| Användningsområde | Lastbilar, Bussar, Utryckningsfordon, Lantbruksmaskiner, Entreprenadmaskiner |
Säkerhet
| Släckningsmedel | ABC |
| IP-klass | ABC |
Statistik
| Innefattas av Batteriförordningen | J |
| Innefattas av Reach | Ja |
| Innefattas av RoHS | Nej |
| UN-nummer | UN2794 |
| ETIM | EC011878 |
| SCIP | 2d834b3d-179f-4452-bb8a-b403d43532cc |
Ladda ner
Pålitlig kraft när du bäst behöver den
Ett pålitligt startbatteri är nyckeln till en säker och problemfri start. Global EFB+ SHD C START är utvecklat för att leverera hög startström med lång livslängd. Med hög kvalitet och slitstark konstruktion är det utvecklat för att klara svenska förhållanden, så att du alltid kan lita på att din motor startar.Lång livslängd och tålighet mot vibrationer är viktiga kvalitetsfaktorer. Våra batterier är utvecklade för nordiskt klimat och ger pålitliga starter även i extrem kyla.
Global EFB+ SHD C START är ett kraftfullt och pålitligt EFB-batteri , optimerat för fordon med hög elförbrukning och start-stop-system. Tack vare förstärkt cykeltålighet och snabb laddningsförmåga passar det krävande applikationer.
SHD-batterier är konstruerade för att tåla tuffa tag och har därför överlägsen vibrations- och cykeltålighet jämfört med både HD- och standardbatterier.
Personlig service
Har du frågor eller funderingar? Oavsett om du behöver hjälp med att lägga en beställning, hitta rätt produkt eller vill veta mer om en specifik produkt – kontakta vår support så hjälper vi dig gärna!