Global SMF HD C START är ett pålitligt och kraftfullt SMF-batteri 12V 230Ah, designat för fordon och utrustning där underhållsfri drift och hög driftsäkerhet är avgörande. Den förseglade konstruktionen gör det läckagesäkert och helt utan behov av vattenpåfyllning.
Användning
- Lastbilar
- Bussar
- Utryckningsfordon
- Lantbruksmaskiner
- Entreprenadmaskiner
- Alltid 100% laddade batterier
- Trygga garanti-villkor
- Upphämtning i södra Stockholm
Specifikation
Kapacitet
| Volt | 12V |
| Nominell C-rating | C20 |
| Ah20 | 230Ah |
| Ah10 | 213Ah |
| EN-kategori | W3-C2-V2/V3-E3 |
Kemi
| Cell-teknik | SMF |
| Batterikemi | Lead-Acid Flooded |
| Teknisk undergrupp | Heavy Duty |
Dimensioner
| Längd | 518 mm |
| Bredd | 276 mm |
| Total höjd | 239 mm |
| Vikt | 53.8 kg |
Fysiska egenskaper
| Terminal | Standard A |
| Layout | 3 |
| Kärl | C |
| Lock | Flat |
| Klack | B0 |
| Laddöga | Ja |
| Handtag | Ja |
Uthållighet
| DOD | 50 |
| Cykliskt liv | 80 |
| Användningsområde | Lastbilar, Bussar, Utryckningsfordon, Lantbruksmaskiner, Entreprenadmaskiner |
Säkerhet
| Släckningsmedel | ABC |
| IP-klass | ABC |
Statistik
| Innefattas av Batteriförordningen | J |
| Innefattas av Reach | Ja |
| Innefattas av RoHS | Nej |
| UN-nummer | UN2794 |
| ETIM | EC011878 |
| SCIP | c6dfea95-a060-45ce-b51f-27ad4a3f873d |
Ladda ner
Pålitlig kraft när du bäst behöver den
Ett pålitligt startbatteri är nyckeln till en säker och problemfri start. Global SMF HD C START är utvecklat för att leverera hög startström med lång livslängd. Med hög kvalitet och slitstark konstruktion är det utvecklat för att klara svenska förhållanden, så att du alltid kan lita på att din motor startar.
Lång livslängd och tålighet mot vibrationer är viktiga kvalitetsfaktorer. Våra batterier är utvecklade för nordiskt klimat och ger pålitliga starter även i extrem kyla.
Global SMF HD C START är ett pålitligt och kraftfullt SMF-batteri , designat för fordon och utrustning där underhållsfri drift och hög driftsäkerhet är avgörande, utan behov av vattenpåfyllning.
HD-batterier erbjuder högre startkraft och bättre vibrationstålighet än vanliga underhållsfria batterier, anpassade för tunga fordon i normal drift och ger pålitlig prestanda under krävande förhållanden.
Personlig service
Har du frågor eller funderingar? Oavsett om du behöver hjälp med att lägga en beställning, hitta rätt produkt eller vill veta mer om en specifik produkt – kontakta vår support så hjälper vi dig gärna!