Global SMF MARIN 85Ah är ett pålitligt och kraftfullt SMF-batteri 12V 85Ah, designat för fordon och utrustning där underhållsfri drift och hög driftsäkerhet är avgörande. Den förseglade konstruktionen gör det läckagesäkert och helt utan behov av vattenpåfyllning.
Användning
- Båt
- Husbil
- Fritid
- Liftar
- Alltid 100% laddade batterier
- Trygga garanti-villkor
- Upphämtning i södra Stockholm
Specifikation
Kapacitet
| Volt | 12V |
| Nominell C-rating | C20 |
| Ah20 | 85Ah |
| Ah10 | 78Ah |
| CCA | 570A |
| Startström (MCA/EN) | 684A |
Kemi
| Cell-teknik | SMF |
| Batterikemi | Lead-Acid Flooded |
Dimensioner
| Längd | 260 mm |
| Bredd | 174 mm |
| Total höjd | 225 mm |
| Vikt | 19.2 kg |
Fysiska egenskaper
| Terminal | TM |
| Layout | 1 |
| Kärl | M24 |
| Lock | Flat |
| Klack | B4 |
| Laddöga | Ja |
| Handtag | Ja |
Uthållighet
| DOD | 50 |
| Cykliskt liv | 80 |
| Användningsområde | Båt, Husbil, Fritid, Liftar |
Säkerhet
| Släckningsmedel | ABC |
| IP-klass | ABC |
Statistik
| Innefattas av Batteriförordningen | Ja |
| Innefattas av Reach | Ja |
| Innefattas av RoHS | Nej |
| UN-nummer | UN2794 |
| ETIM | EC011878 |
| SCIP | c6dfea95-a060-45ce-b51f-27ad4a3f873d |
Ladda ner
Pålitlig kraft när du bäst behöver den
Ett pålitligt startbatteri är nyckeln till en säker och problemfri start. Global SMF MARIN 85Ah är utvecklat för att leverera hög startström med lång livslängd. Med hög kvalitet och slitstark konstruktion är det utvecklat för att klara svenska förhållanden, så att du alltid kan lita på att din motor startar.Marinbatterier är konstruerade för att ge säker start och stabil strömförsörjning i alla typer av båtar, utformade utefter krav på polställning och dubbla terminaler för att enkelt kunna koppla på extra utrustning som till exempel länspump.
Global SMF MARIN 85Ah är ett pålitligt och kraftfullt SMF-batteri , designat för fordon och utrustning där underhållsfri drift och hög driftsäkerhet är avgörande, utan behov av vattenpåfyllning.
Personlig service
Har du frågor eller funderingar? Oavsett om du behöver hjälp med att lägga en beställning, hitta rätt produkt eller vill veta mer om en specifik produkt – kontakta vår support så hjälper vi dig gärna!