Global SMF B19L START är ett pålitligt och kraftfullt SMF-batteri 12V 35Ah, designat för fordon och utrustning där underhållsfri drift och hög driftsäkerhet är avgörande. Den förseglade konstruktionen gör det läckagesäkert och helt utan behov av vattenpåfyllning.
Användning
- Personbilar
- Lätt lastbil
- Skåpbil
- Alltid 100% laddade batterier
- Trygga garanti-villkor
- Upphämtning i södra Stockholm
Specifikation
Kapacitet
| Volt | 12V |
| Nominell C-rating | C20 |
| Ah20 | 35Ah |
| Ah10 | 32Ah |
| EN-kategori | W3-C2-V2/V3-E1 |
Kemi
| Cell-teknik | SMF |
| Batterikemi | Lead-Acid Flooded |
Dimensioner
| Längd | 187 mm |
| Bredd | 127 mm |
| Total höjd | 223 mm |
| Vikt | 8.5 kg |
Fysiska egenskaper
| Terminal | Standard A |
| Layout | B0 |
| Kärl | B19 |
| Lock | Flat |
| Klack | B0 |
| Laddöga | Ja |
| Handtag | Ja |
Uthållighet
| DOD | 50 |
| Cykliskt liv | 80 |
| Användningsområde | Personbilar, Lätt lastbil, Skåpbil |
Säkerhet
| Släckningsmedel | ABC |
| IP-klass | ABC |
Statistik
| Innefattas av Batteriförordningen | J |
| Innefattas av Reach | Ja |
| Innefattas av RoHS | Nej |
| UN-nummer | UN2794 |
| ETIM | EC011878 |
| SCIP | c6dfea95-a060-45ce-b51f-27ad4a3f873d |
Ladda ner
Pålitlig kraft när du bäst behöver den
Ett pålitligt startbatteri är nyckeln till en säker och problemfri start. Global B19L är utvecklat för att leverera hög startström med lång livslängd. Med hög kvalitet och slitstark konstruktion är det utvecklat för att klara svenska förhållanden, så att du alltid kan lita på att din motor startar.Batterierna är utvecklade för vårt nordiska klimat och levererar kraft för personbilar, SUV, transportfordon, lätta lastbilar och vissa typer av båtar - även i extrem kyla.
Global B19L är ett pålitligt och kraftfullt SMF-batteri , designat för fordon och utrustning där underhållsfri drift och hög driftsäkerhet är avgörande, utan behov av vattenpåfyllning.
Personlig service
Har du frågor eller funderingar? Oavsett om du behöver hjälp med att lägga en beställning, hitta rätt produkt eller vill veta mer om en specifik produkt – kontakta vår support så hjälper vi dig gärna!