Användning
- MC
- ATV
- Snöskoter
- Vattenskoter
- Alltid 100% laddade batterier
- Trygga garanti-villkor
- Upphämtning i södra Stockholm
Specifikation
Kapacitet
| Volt | 12V |
| Nominell C-rating | C20 |
| Ah20 | 12Ah |
Kemi
| Cell-teknik | Lithium |
| Batterikemi | Lithium |
| Teknisk undergrupp | LiFePo-4 |
| Teknisk undergrupp 2 | Factory Activated |
Dimensioner
| Längd | 148 mm |
| Bredd | 65 mm |
| Total höjd | 130 mm |
| Vikt | 1.1 kg |
Fysiska egenskaper
| Terminal | 4A |
| Layout | V |
| Lock | Kamina |
| Klack | Lithium |
Uthållighet
| Användningsområde | MC, ATV, Snöskoter, Vattenskoter |
Säkerhet
| Släckningsmedel | AVD |
| IP-klass | AVD |
Statistik
| Innefattas av Batteriförordningen | J |
| Innefattas av Reach | Nej |
| Innefattas av RoHS | Nej |
| UN-nummer | UN3480 |
| ETIM | EC003893 |
| SCIP | Not required |
Pålitlig kraft när du bäst behöver den
Ett pålitligt startbatteri är nyckeln till en säker och problemfri start. Dynavolt DLFP12B är utvecklat för att leverera hög startström med lång livslängd. Med hög kvalitet och slitstark konstruktion är det utvecklat för att klara svenska förhållanden, så att du alltid kan lita på att din motor startar.
Våra MC- och Powersport-batterier måste kunna leverera pålitlig startkraft, tåla vibrationer och klara tuffa väderförhållanden oavsett om de sitter i en motorcykel, fyrhjuling, ATV, snöskoter eller vattenskoter.
Dynavolt DLFP12B är ett lätt, kraftfullt och underhållsfritt litiumbatteri , med hög energitäthet, snabb laddning och låg vikt gör det till ett mycket effektivt alternativ för krävande miljöer.
Li-Ion startbatterier ger kraftfulla starter, låg vikt och snabb laddning – idealiska för MC, snöskoter och fritidsfordon med höga prestandakrav.
Personlig service
Har du frågor eller funderingar? Oavsett om du behöver hjälp med att lägga en beställning, hitta rätt produkt eller vill veta mer om en specifik produkt – kontakta vår support så hjälper vi dig gärna!