CNB CBTX6.5L-BS är ett pålitligt och högpresterande AGM-batteri 12V 6,5Ah, tillverkat av högkvalitativa material. Den avancerade AGM-tekniken gör batteriet underhållsfritt och helt läckagesäkert. Flexibel design möjliggör montering i flera positioner, inte enbart vertikalt.
Användning
- MC
- ATV
- Snöskoter
- Vattenskoter
- Alltid 100% laddade batterier
- Trygga garanti-villkor
- Upphämtning i södra Stockholm
Specifikation
Kapacitet
| Volt | 12V |
| Nominell C-rating | C10 |
| Ah20 | 6.5Ah |
| Ah10 | 6,5Ah |
| CCA | 65A |
| Startström (MCA/EN) | 78A |
Kemi
| Cell-teknik | AGM |
| Batterikemi | Lead-Acid Sealed Non-spillable |
| Teknisk undergrupp 2 | Syrapack |
Dimensioner
| Längd | 137 mm |
| Bredd | 66 mm |
| Total höjd | 98 mm |
| Vikt | 1.7 kg |
Fysiska egenskaper
| Terminal | 1B |
| Layout | H |
| Klack | Lead-Acid Sealed |
Uthållighet
| DOD | 70 |
| Cykliskt liv | 600 |
| Användningsområde | MC, ATV, Snöskoter, Vattenskoter |
Säkerhet
| Släckningsmedel | ABC |
| IP-klass | ABC |
Statistik
| Innefattas av Batteriförordningen | Ja |
| Innefattas av Reach | Ja |
| Innefattas av RoHS | Nej |
| UN-nummer | UN2796 |
| ETIM | EC011878 |
| SCIP | 49b5a1c7-d3c1-4f99-881c-967ab34fb026 |
Pålitlig kraft när du bäst behöver den
Ett pålitligt startbatteri är nyckeln till en säker och problemfri start. CNB CBTX6.5L-BS är utvecklat för att leverera hög startström med lång livslängd. Med hög kvalitet och slitstark konstruktion är det utvecklat för att klara svenska förhållanden, så att du alltid kan lita på att din motor startar.
Våra MC- och Powersport-batterier måste kunna leverera pålitlig startkraft, tåla vibrationer och klara tuffa väderförhållanden oavsett om de sitter i en motorcykel, fyrhjuling, ATV, snöskoter eller vattenskoter.
CNB CBTX6.5L-BS är ett pålitligt och högpresterande AGM-batteri (Absorbent Glass Mat), tillverkat av högkvalitativa material. Den avancerade AGM-tekniken gör batteriet underhållsfritt och helt läckagesäkert. Flexibel design möjliggör montering i flera positioner, inte enbart vertikalt.
Personlig service
Har du frågor eller funderingar? Oavsett om du behöver hjälp med att lägga en beställning, hitta rätt produkt eller vill veta mer om en specifik produkt – kontakta vår support så hjälper vi dig gärna!