Global 12N24-4 är ett underhållsfritt, vätskefyllt batteri 12V 24Ah, som är konstruerat som traditionella öppningsbara och våta batterier men kräver vanligtvis inte att det fylls på som traditionella öppna batterier.
Användning
- Gräsklippare
- Åkgräsklippare
- Servicefordon
- Alltid 100% laddade batterier
- Trygga garanti-villkor
- Upphämtning i södra Stockholm
Specifikation
Kapacitet
| Volt | 12V |
| Nominell C-rating | C10 |
| Ah20 | 24Ah |
| Ah10 | 24Ah |
| CCA | 210A |
| Startström (MCA/EN) | 252A |
Kemi
| Cell-teknik | OMF |
| Batterikemi | Lead-Acid Flooded |
Dimensioner
| Längd | 185 mm |
| Bredd | 125 mm |
| Total höjd | 173 mm |
| Vikt | 7 kg |
Fysiska egenskaper
| Terminal | 6D |
| Layout | V |
| Kärl | N24 |
| Klack | Lead-Acid Flooded |
Uthållighet
| DOD | 30 |
| Cykliskt liv | 120 |
| Användningsområde | Gräsklippare, Åkgräsklippare, Servicefordon |
Säkerhet
| Släckningsmedel | ABC |
| IP-klass | ABC |
Statistik
| Innefattas av Batteriförordningen | Ja |
| Innefattas av Reach | Ja |
| Innefattas av RoHS | Nej |
| UN-nummer | UN2794 |
| ETIM | EC011878 |
| SCIP | c6dfea95-a060-45ce-b51f-27ad4a3f873d |
Ladda ner
Pålitlig kraft när du bäst behöver den
Ett pålitligt startbatteri är nyckeln till en säker och problemfri start. Global 12N24-4 är utvecklat för att leverera hög startström med lång livslängd.
Med hög kvalitet och pålitlig konstruktion är det utvecklat för att klara svenska förhållanden, så att du alltid kan lita på att din motor startar.
Våra batterier för åkgräsklippare, trädgårdstraktorer och andra mindre maskiner, ger pålitlig start och jämn drift under hela säsongen.
Global 12N24-4 är ett underhållsfritt, vätskefyllt batteri , som är konstruerat som traditionella öppningsbara och våta batterier men kräver vanligtvis inte att det fylls på som traditionella öppna batterier.
Personlig service
Har du frågor eller funderingar? Oavsett om du behöver hjälp med att lägga en beställning, hitta rätt produkt eller vill veta mer om en specifik produkt – kontakta vår support så hjälper vi dig gärna!