CNB 12N24-3 är ett kraftfullt och robust öppet blybatteri 12V 24Ah, idealiskt för fordon och utrustning där hög startkraft och driftsäkerhet krävs. Den klassiska våtcellsdesignen gör det påfyllningsbart, vilket möjliggör längre livslängd vid rätt underhåll.
Användning
- MC
- ATV
- Snöskoter
- Vattenskoter
- Alltid 100% laddade batterier
- Trygga garanti-villkor
- Upphämtning i södra Stockholm
Specifikation
Kapacitet
| Volt | 12V |
| Nominell C-rating | C10 |
| Ah20 | 24Ah |
| Ah10 | 24Ah |
Kemi
| Cell-teknik | Öppet |
| Batterikemi | Lead-Acid Flooded |
| Teknisk undergrupp 2 | Syrapack |
Dimensioner
| Längd | 185 mm |
| Bredd | 125 mm |
| Total höjd | 178 mm |
| Vikt | 7.7 kg |
Fysiska egenskaper
| Terminal | 6D |
| Layout | H |
| Klack | Lead-Acid Flooded |
Uthållighet
| DOD | 30 |
| Cykliskt liv | 120 |
| Användningsområde | MC, ATV, Snöskoter, Vattenskoter |
Säkerhet
| Släckningsmedel | ABC |
| IP-klass | ABC |
Statistik
| Innefattas av Batteriförordningen | J |
| Innefattas av Reach | Ja |
| Innefattas av RoHS | Nej |
| UN-nummer | UN2796 |
| ETIM | EC011878 |
| SCIP | 08dd5beb-95a6-49d5-9d96-ba8effe835cc |
Pålitlig kraft när du bäst behöver den
Ett pålitligt startbatteri är nyckeln till en säker och problemfri start. CNB 12N24-3 är utvecklat för att leverera hög startström med lång livslängd. Med hög kvalitet och slitstark konstruktion är det utvecklat för att klara svenska förhållanden, så att du alltid kan lita på att din motor startar.
Våra MC- och Powersport-batterier måste kunna leverera pålitlig startkraft, tåla vibrationer och klara tuffa väderförhållanden oavsett om de sitter i en motorcykel, fyrhjuling, ATV, snöskoter eller vattenskoter.
CNB 12N24-3 är ett kraftfullt och robust öppet blybatteri , idealiskt för utrustning där hög driftsäkerhet krävs. Våtcellsdesignen är konstruerad för att regelbundet fylla på med nytt batterivatten, vilket vilket krävs för denna typ av batteri.
Personlig service
Har du frågor eller funderingar? Oavsett om du behöver hjälp med att lägga en beställning, hitta rätt produkt eller vill veta mer om en specifik produkt – kontakta vår support så hjälper vi dig gärna!