Horizont Kompakt-50 Air Alkaline är ett pålitligt och driftsäkert kompaktbatteri 6V 50Ah, idealiskt för trafikapplikationer. Med lång livslängd, stabil energileverans och låg självurladdning ger det pålitlig prestanda i tuffa förhållanden.
Användning
- Trafikljus
- Blixtljus
- Varningsljus
- Elstängsel
- Alltid 100% laddade batterier
- Trygga garanti-villkor
- Upphämtning i södra Stockholm
Specifikation
Kapacitet
| Volt | 6V |
| Nominell C-rating | C20 |
| Ah20 | 50Ah |
| Ah10 | 46Ah |
Kemi
| Cell-teknik | Air Alkaline |
| Batterikemi | Air Alkaline |
| Teknisk undergrupp | Air activated |
| Teknisk undergrupp 2 | Kompaktbatteri |
Dimensioner
| Längd | 65 mm |
| Bredd | 65 mm |
| Total höjd | 110 mm |
| Vikt | 0.75 kg |
Fysiska egenskaper
| Terminal | SP |
| Kärl | 4R25 |
| Klack | Zink-Manganoxid |
Uthållighet
| Användningsområde | Trafikljus, Blixtljus, Varningsljus, Elstängsel |
Säkerhet
| Släckningsmedel | ABC |
| IP-klass | ABC |
Statistik
| Innefattas av Batteriförordningen | Ja |
| Innefattas av Reach | Nej |
| Innefattas av RoHS | Nej |
| UN-nummer | UN3028 |
| ETIM | EC003893 |
| SCIP | Not required |
Pålitlig kraft i kompakt format
Småbatterier finns i en mängd olika utföranden för olika behov. Horizont Kompakt-50 Air Alkaline används både i hemmet och i industrin och presterar utomordentligt i vårt nordiska klimat, med lång livslängd och bättre köldbeständighet.
Våra kompaktbatterier används i stor utsträckning i blixtljus, trafiksäkerhetsskyltar och varningssystem, där lång drifttid och stabil prestanda är avgörande.
Horizont Kompakt-50 Air Alkaline ett Air Alkaline-batteri , med hög kapacitet, särskilt utvecklade för blixtljus, trafiksäkerhetsutrustning och andra industriella applikationer. De är luftaktiverade, vilket innebär att de aktiveras när förseglingen bryts och luft kommer in i batteriet.
Personlig service
Har du frågor eller funderingar? Oavsett om du behöver hjälp med att lägga en beställning, hitta rätt produkt eller vill veta mer om en specifik produkt – kontakta vår support så hjälper vi dig gärna!